AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
12-08-2014 00:00:00

Karal,“Rize Türkiye'de Bir ilki yaşamış oldu”

AK Parti Rize milletvekili Hasan Karal Gelişim TV ekranlarında yayınlanan “Gündem Özel” programına konuk olarak Mustafa Bayrak'ın sorularını yanıtladı

Bayrak'ın gündeme dair sorularını yanıtlayan Karal cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rize ve Türkiye de alınan başarıdan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu, bu başarı sırasında Rize'de alınan birinciliğin çok anlamlı ve guru verici olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı seçilen başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yine aynı şekilde Türkiye'de ki bütün yatırımlarla ve ülke meseleleriyle yine aynı şekilde yoğun bir tempoyla yakından ilgileneceğini belirtti.

“Milletin iradesi sandığa yansıdı”

Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendiren Karal bu seçimle birlikte millet iradesinin doğrudan yönetime yansıması olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye'nin ilk defa yaşadığı seçimdi. Millet ilk defa doğrudan kendi cumhurbaşkanını seçmiş oldu. Bu da aslına millet iradesinin doğrudan sandığa yansımasının çok önemli tezahürüdür. Daha önce ki cumhurbaşkanı seçimilerihep problem olmuştur. Birçok demokrasi dışı güçlerin müdahalesine maruz kalınmıştır. Önceki gün Türk demokrasisi açısından, demokraside ki gelişim açısından çok önemli bir gündü. Millet iradesi sandığa yansıdı.” dedi

“Rize Türkiye'de Bir ilki yaşamış oldu”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerde Rize'nin elde ettiği birinciliği değerlendiren Karal,” Tabi özelde de Rizeliler olarak çok önemli bir gün yaşadık. Rize tarihinde ilk defa cumhurbaşkanı çıkarmış oldu. Ülkeyi 12 yıldan buyan sorunsuz şekilde yöneten Rizeli bir başbakan Cumhurbaşkanı seçildi. Buda Rizeliler için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Rize bu gurur bu onuru zirvede yaşayarak Türkiye bir ilki yaşamış oldu. Ben tüm hemşerilerime vermişi oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Türkiye 81 il içerisinde birinciliği elde etti. Önceki gün Rize için tarihi bir gündü. Tarihin altın sayfalarını yaşadık. Rizeli vefakârdır, Rizeli hemşerisine sahip çıkar, Rizeli kendi insanına değer verir. Rizeliler bunu sadece sözde bırakmayıp, aynı şekilde eyleme de dönüştürdü.” İfadelerini kullandı.

“Muhalefet bu konuda kendisini eleştirmesi lazım”

Halkın kararını tartışmaya açan, halkın kararını hazmedemeyip hazmetmiş gibi gözüken siyasi partilerin Türk siyasetinde başarılı olmaların mümkün olmayacağını vurgulayan Karal. Sayın başbakanımızda balkon konuşmasında buna değindi. Artık her şeyi inkâr eden, her şeyi reddeden, yaptığınız iyi işlere de, olumsuz ve tamamen ters bir tavırla yaklaşan siyaset anlayışı artık bitmelidir. İyi takdir edilmeli kötü de eleştirilmelidir.

Görüyorsunuz ki AK Parti kurulduğundan bu yana muhalefet 9 seçimde de yeniliyor. Muhalefet bu konuda kendisini eleştirmesi lazım. Böyle her seçimde yenilgi üzerine yenilgi alıyorsunuz ama oturup da bir değerlendirme yapmıyorsunuz. Bu zihniyetle giderseniz yenilmeye devam edeceksiniz. Böyle bir muhalefet ülkeye zarardır. Ama biz böyle bir muhalefet anlayışından yana değiliz. Biz ülkede iktidar muhalefet dengesi kurulsun. İktidarın iyi yaptığına da kötü yaptığına da, her şeyine tepe taklak silme çeken bir muhalefet anlayışı iktidara hiç bir zaman alternatif olamaz.” Şeklinde konuştu.

Bayrak'ın, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rize'de alınan birinciliği bekliyor muydunuz ?” sorusu üzerine Karal, “Biz birinciliği bekliyorduk. Özellikle oy oranı olarak doğu ilçelerimizde büyük bir sıçrama yaptık. Daha önce alamadığımız oy oranlarını aldık. Ben buradan tüm ilçelerimize de teşekkür ediyorum.“dedi

“Rize'de ki her şeyle ilgilenmeye devam edecek”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olduktan sonrada Rize'deki her şeyle ilgilenmeye devam edeceğini belirten Karal, “Başbakanımız bizim liderimiz cumhurbaşkanı olması elini üzerimizden çektiği anlamına gelmiyor. Bu ülkenin bir numaralı ismi olarak başımızda durmaya devam ediyor. Dolayısıyla bizim icraatlarımızda başvuracağımız yegâne insan o olacak. Biz yine her konuda ona danışacağız. Sıkıştığımız zaman başvuracağımız kişi o olacak. Rize'de ki her şeyle ilgilenmeye devam edecek. Başbakanımızın gözünde gönlünde Rize çok ayrı bir yerdir. Zaten böyle olmasaydı üniversitemizin bu yatırımları, Ovit tüneli lojistik merkez, havalimanı güney çevre yolu gibi projeler böyle küçük bir il için bu devasa projeler olmazdı.

Önceki akşam Rizeli hemşerilerimiz o yağmurun altında gerçekten çok büyük bir âlicenaplık gösterdiler. Cumhuriyet meydanında çok olağan üstü bir sevgi seli ortaya koydular. O yağmurun altında bizi m şarkımızda olduğu gibi “beraber ıslandık yağan yağmurda” misali büyük bir sevgi seli ortaya koydular. Ben buradan tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum. Rizeli olmaktan ve Rizeli hemşerilerime hizmet etmekten büyük bir haz aldığımı ifade etmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Bayrak”ın AK Parti, ANAP gibi olur mu sorusuna ise Karal” Biz sağlam temeller üzerinde kurulu bir partiyiz, Özal döneminde son zamanlarda oylar düşmüş ve düşmeye devam etmiş, biz yüzde 34 ile başladığımız seçimlerde sürekli yükselen bir partiyiz. Yerel seçimlerde yüzde 46, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise yüzde 52 oranında oy aldık, bu oylar Sayın Başbakanımıza verilen oylardır. Kendisinin Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra bu grafiğin yine yükseleceğini düşünüyorum. Parti içinde birlik ve beraberlik son derece mükemmel” dedi.

Lojistik üst ve havalimanı projeleri başbakanın cumhurbaşkanı seçilmesiyle sekteye uğrar mı ?” sorusu üzerine Karal, “Bunların takipçisi olacağını bizzat kendisi söyledi. Başbakanımız bunu kampanya esnasında fiilen bir kaç defa söyledi ki, yarın seçildiğim zaman kimse bana neden bunlarla ilgileniyorsun demesin diye” her şeyle yakinen ilgileneceği dile getirdi. Klasik bir cumhurbaşkanlığı yapmayacağını ifade etti. Ben şuna inanıyorum ki, Sayın Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı çok faklı bir cumhurbaşkanlığı olacak. Yine onu meydanlarda göreceğiz. Açılışlarda havaalanlarında temel atarken göreceğiz. Halkın yönetime bakışı da değişecektir.

Gönlümüzden geçen Türkiye'de modern dünyanın tecrübelerinin en son ayağı olan başkanlık sistemidir. Bizde buna yürekten inanıyoruz. Daha merkezi bir karar mekanizmasının daha başarılı olduğunu görüyoruz. Eğer milletimiz uygun görürse anayasayı değiştirecek bir çoğunluk sağlanırsa biz bunu parlamento da gerçekleştirmek istiyoruz. Milletimiz ne derse onu yapacağız.” dedi

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.