• ×

  Hasan KARAL

  1973 yılında Rize’de doğdu. Rize İmam Hatip Lisesini bitirdi. Rize Lisesi’ni de dışardan tamamladı. Kahire El-Ezher Üniversitesi Din Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Ayrıca Uluslararası Beyrut Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’de Yüksek Lisans yaptı.

  Yurt dışında kaldığı yıllarda Yurtdışı Türk Öğrencileri Derneği’ni kurdu ve başkanlığını yaptı.

  1993’de Rize İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği’ni (RİMDER) kuran ve uzun yıllar başkanlığını yürüten Karal, ayrıca Rize Milli Gençlik Vakfı ve Rize Ensar Vakfı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

  RİMDER bünyesinde kurulan Rize’nin ilk radyolarından Radyo Selam, Kanal 2000 Radyo - TV ve aylık çıkarılan İnsanlığa Selam Dergisi’nin yönetim kurulu başkanlıklarını yaptı.

  Çay sektöründe iki yıl fabrika müdürü olarak görev yapan Karal, 1996 yılında Diyanet teşkilatında memuriyete başladı ve aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yabancı dil öğreticiliği görevinde bulundu.

  Birçok Uluslararası Toplantı ve Organizasyonda Yeminli Tercümanlık yaptı.

  12 Ekim 2001’de 28 yaşında iken AK Parti‘nin kurucu Rize il başkanı olarak atandı. 2001 – 2007 yılları arasında aralıksız olarak bu görevini sürdürdü. 2007 Milletvekilliği Genel Seçiminde Rize’den 3.sıra Milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 2009 Mayıs kongresinde yeniden İl Başkanlığına seçildi. 2011 Milletvekilliği Genel Seçimleri için 15 Ocak 2011 tarihinde Rize İl Başkanlığı görevinden istifa etti. 2.Sıradan Milletvekili adayı oldu ve seçildi. T.B.M.M’de 24. Dönem Dışişleri Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. Türkiye - Yemen Parlamentolararası dostluk grubu başkanıdır.

  Çok iyi derecede Arapça bilen Karal, evli ve iki çocuk babasıdır.

 • ×

  Hikmet Ayar

  1957 Rize / Çayeli doğumlu. İlk, Orta, Lise eğitimini Çayeli’nde tamamladı.

  Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 1981 mezunu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yüksek Lisans
  (2013-2014) mezunu.

  1982-1983 yıllarında yedek subay olarak askerliğini yaptı. 1984-1987 yıllarında Çayeli Belediyesi Hesap İşleri Müdürü olarak memuriyet görevinde bulundu.

  1987 sonrası S.M.Mali Müşavir olarak Çayeli’nde mesleki faaliyetine devam etmekte.

  1989-2012 yılları arasında Rize S.M.Müşavirler Odasında Yönetim Kurulu Üyeliği, Disiplin Kurulu Başkanlığı ve Disiplin Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

  2000-2015 TURMOB büyük kongre üyeliği devam etmektedir.

  1989 Çayeli Belediyesi Başkan adaylığı oldu. (RP)

  1990-1994 yılları arasında Milli Gençlik Vakfı yöneticisi olarak gençler üzerinde çalışmalar yaptı.

  1994-1999 yılları arasında İl Genel Meclisi Üyesi olarak görev yaptı. (RP)

  1994-1999 yılları arasında RP, FP Rize İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

  1991 yılından bu güne hemen her seçimde SKM başkanı veya başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

  2007 Milletvekili genel seçimlerinde milletvekili aday adayı oldu.

  2009-2010 yıllarında AK PARTİ Rize İl Teşkilat Başkanı, Yerel Yönetimler Başkanı, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı görevlerinde bulundu.

  2011-2014 yılları arasında 4 yıl Rize İl Başkanı olarak görev  yaptı.

  Evli ve 4 çocuk babasıdır

 • ×

  Osman Aşkın Bak

  Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

  Dr. Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici; İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı.

  Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İTO Meclis Üyeliğine seçildi. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Genel Kurul Delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

  24. Dönemde NATOPA Türk Grubu Üyesi oldu.

  Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.